Egy új városi életstílus: élhető távolságok, amely a városlakók jólétét, jóllétét helyezi előtérbe.
A Budapest Global Egyesület számára megtiszteltetés volt, hogy a Budapest Fórum keretében vendégül láthattuk Carlos Moreno professzort, a modern városiasság nemzetközileg elismert szakértőjét, a „15 perces város” (15mC) koncepció megálmodóját.
A közelség, az emberi lépték alapú hozzáférhetőség koncepciója az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott. De miért is?
Az egyik fő ok, hogy a városokban egyre nő az igény arra, hogy az alapvető szolgáltatások gyalogosan vagy kerékpáron is könnyen elérhetőek legyen, ezzel is csökkentve az egészségünkre és a környezetünkre káros hosszú ingázások idejét. A 15 perces város víziója pontosan ezt a jövőt kínálja.
A személyes kényelem és az egészség mellett, a közelségalapú életmód kulcsszerepet játszik a globális kihívások kezelésében. Ahogy a városok egyre gyakrabban szembesülnek a klímahelyzet kihívásaival, úgy a rövid időn belüli elérhetőség csökkenti a CO2-kibocsátást, mérsékli az energiafogyasztást, és erősíti a társadalmi kapcsolatokat. Ezek az előnyök összhangban vannak a globális kihívások kezelésével, és a 15 perces város koncepciójának központi elemei azonnali megoldást kínálnak a nettó zéró kibocsátás eléréséhez.
Mi a fenntartható, közelség- és emberi lépték alapú jövő víziója?
A fenntartható, közelségalapú város kiépítését már a világ számos városában megkezdték. Épültek már ki ilyen zónák, polgármesterek és várospolitikusok tesztelik a lehetséges megoldásokat, dolgozzák fel a visszajelzéseket. Eddig már 98 város – köztük Párizs, Milánó, Zágráb és Bécs – rendelkezik tapasztalattal, és mindenütt sikeresen alkalmazzák a 15 perces város elveit. Az eredmények azt mutatják, hogy a modell sikeresen egyesíti a társadalmi és fizikai dimenziókat, és teremti meg az úgynevezett „boldog közelségeket”. A városok mindenütt olyan struktúrát alakítanak ki, ahol az autók és a közlekedés helyett az ember jóléte áll a középpontban. Előnyben részesítik a fenntartható mobilitást és alakítják át az iskolák, üzletek, valamint közterek környezetét olyan többfunkciós zónákká, ahol a szabadidős és mindennapi tevékenységek egyenletesebben oszlanak el a városban.
A legfrissebb európai kutatások[1] szerint Budapest lakosainak 87%-a jó helynek tartja a várost, szereti a budapesti életet. Ugyanakkor mindenki érzi, hogy a klímaváltozás kihívásai – mint a gyakori áradások, aszályok és szélsőséges hőhullámok – egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a város infrastruktúrájára és életminőségére.
A 15 perces város (15mC) koncepció emberközpontú megközelítést kínál ezeknek a problémáknak a kezelésére. Azt kívánja biztosítani, hogy az alapvető szolgáltatások – mint a kulturális, oktatási és egészségügyi intézmények szolgáltatásai – a városon belül egyenletesen kerüljenek elosztásra, és legyenek hozzáférhetőek kényelmes gyaloglással vagy kerékpáron is. Ez a megközelítés nemcsak a hozzáférhetőséget javítja, hanem ellenállóbbá teszi a várost a környezeti változásokkal szemben.
A 15 perces város lényege nem csupán a közelségben, az alapvető úti célok és mindennapi szükségletek biztonságos és gyors elérhetőségének előtérbe helyezésében rejlik. Ez a megközelítés elősegíti az egészségesebb városi életmódot és támogatja a társadalmi kohéziót, a közösségi életet, enyhítve a nagyvárosokra jellemző gazdasági egyenlőtlenséget.
A 15 perces város modelljének bevezetésével a városok olyan helyi zónákat hozhatnak létre, ahol pezseg a közösségi élet, helyi szolgáltatások, munkahelyek, éttermek, kereskedelmi egységek vannak egy központban. Ez pedig erősíti a generációk közötti társadalmi kapcsolatokat is – a gyerekektől az idősekig – összetartó, szolidáris közösségek élhetnek egymás mellett.
Hozhat-e hasonló előnyöket a 15 perces város koncepciója Budapestnek?
Minden bizonnyal. Egy sikeres megvalósítás, javíthatja az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést, növelheti a gazdasági és környezeti fenntarthatóságot, és elősegítheti egy befogadóbb, szolidáris városi közösség kialakulását. Otthonossá téve a mindennapi életet.
Segítsük a 15 perces város megvalósítását.
[1] Report on the quality of Life in European Cities, 2023